ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Zeytin

Ülkemiz zeytin yetiştiriciliği konusunda çok geniş bahçelere sahip bir coğrafyada bulunmaktadır. Dünyanın en güzel ve en lezzetli zeytinlerinin yetiştirildiği ve sofraya hazır gale getirildiği bu topraklarda zeytin ile ilgili tüm detaylara ulaşmak mümkün olmaktadır.  Akdeniz ikliminde yetişen zeytinin dünyaya açıldığı bu topraklarda farklı türlerde zeytinler yetişmektedir. Zeytinlerin farklı türlerde sunuma hazır hale getirilmesi için öncelikle zeytin ağaçlarının türünün farklı olması gerektiğini söyleyebiliriz. Bunun yanında ağaçların aşılanmasında sulanmasına kadar birçok durum zeytinin çeşitliliğini artırmaktadır. Farklı yetiştirme şekilleri ile üretilen zeytinlerin fiyatları da farklı olmaktadır.

Zeytin kahvaltılarda en çok tükettiğimiz gıdalar arasında yer almaktadır sağlık bir yiyecek olması sebebiyle zeytin tüketmeye özen göstermek gerekmektedir. Zeytin farklı çeşitlerde tüketilmesinin yanında en çok da yağı çıkarılarak tüketilmektedir. Zeytinyağının satın alınıp günlük yaşamda tüketilmesi sağlıklı bir yaşam için gereklidir. 

Zeytin Çeşitleri

Zeytin, ağaçta yetişen ve toplanarak işlendikten sonra sofralarımıza gelen bir gıda ürünüdür. Birçok çeşidi bulunan zeytin ilk olarak yeşil zeytin ve siyah zeytin olarak gruplandırılmaktadır. Zeytin ağaçtan toplandıktan sonra farklı şekillerde işlenebilir. Ham zeytin çeşitli aşamalardan geçirilerek sofralara ulaşması sağlanmaktadır. Bu zeytinler kırma veya çizik olarak seçilip tüketilebilir. Özelikle yeşil zeytinin içine kırmızı biber konularak satışa hazır hale getirilmektedir. Bunun yanında zeytinin baharat eklenerek satışa sunulması da söz konusu olmaktadır. 

Lezzet yoğunluğu arayanlar özellikle kırma ya da Gemlik zeytinini almaktadır. Zeytini saf hali ile alıp suda bekletip sonra da limon ve biber ekleyerek çok lezzetli hale getirmek mümkün olmaktadır. Farklı tatlara sahip ve işleniş bakımından farklılık gösteren zeytin çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

Siyah Zeytin

Zeytin denilince ilk siyah zeytin gelmektedir. En çok beğenilen ve tercih edilen bu zeytin türü aynı zamanda zeytinyağı yapımında da kullanılmaktadır. Sofralık kaliteli siyah zeytinler de kendi arasından farklı isimler almaktadır. Bu isimler yöreye göre veya tadına göre verilmektedir. Siyah zeytin içerisinde bulunan koruyucu antioksidanlar ve yağ asitleri açısından da zengin olduğu için koruyucu gıdalar arasında yer almaktadır. Zeytinin içeriğindeki E vitamini, cildi ultraviyole ışınlarına bağlı gelişebilen kanserlere karşı korumaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca zeytin tüketimi erken cilt yaşlanmasının önüne geçmektedir.

Yeşil Zeytin

Kahvaltı sofralarının renkli ve vazgeçilmez öğesi olan yeşil zeytin çeşitli şekillerde tatlandırılarak damaklarda hoş lezzetler oluşturması sağlanmaktadır. Bu zeytin siyah zeytine göre daha kısa sürede olgunlaşır ve toplanır. Yeşil zeytin ağaçları ülkemizde Akdeniz ve Ege’de yoğun olarak bulunmaktadır. 

Organik Zeytin

Bu zeytin çeşidi organik denildiğinde anladığımız şekliyle zeytin ağaçlarının yetiştirilmesi ve zeytinin işlenmesi aşamasında herhangi bir kimyasalın kullanılmadığı zeytinlerdir. İnsan sağlığına zararlı tarım ilaçları ve sentetik gübre kullanılmadan organik tarım yönetmeliğinde izin verilen ürünlerin kullanılması ile üretilen zeytinlerdir.

Salamura Zeytin

Salamura zeytin, ağaçtan toplanan zeytinlerin salamura edilmesi yani tuzlu suya yatırılması demektir. Salamura zeytinler orijinal görüntüsünü korumaya devam etmektedir. Salamura zeytinler genellikle yağlı salamura zeytin olarak bilinmekte ve satın aldığımız siyah zeytinlerin çoğu bu çeşit zeytindir. ve  bu zeytinlere yağlı sele zeytin denilse de  aslında doğrusu yağlı salamuradır.

Izgara Zeytin

Son zamanlarda sofralarda yerini alan bir zeytin çeşididir. Yeşil zeytinin çekirdeği içinden alınarak sarımsak, kekik ve domates kurusu ile birlikte yağlanır. Ardından bu hazırlanan zeytinler ızgara edilerek satışa çıkarılır.

Sele Zeytin

Bu zeytin Marmara Bölgesi’ne ait bir zeytin çeşididir. Sele zeytin doğal olarak kıvırcıklaşması ve tatlanması ile oluşmaktadır. Bu zeytinler toplandıktan sonra bidona yerleştirilen zeytinlerin bir katında tuz bir katında ise zeytin koyulup karıştırılır. Salamurada bekleyen zeytine göre sele zeytinin tat alma süresi çok daha kısa süredir. Sele zeytin, çok daha yoğun meyvemsi tada ve kıvırcık bir yapıya sahip olmaktadır Kısa sürede sele zeytin sofralara gelecek tada ulaşmaktadır.

Damak Zevkinize Uygun Zeytin: Kasera’da

Zeytin insanların çok eski zamanlardan beri sofralarından eksik etmediği bir besindir. Zeytin farklı markalar tarafından işlenerek sofralarımıza ulaşmaktadır. Bu arklı markaların farklı özelliklere sahip zeytinleri damak tatlarına uygun olacak şekilde seçilerek tüketilmektedir. Tadının tam olması için salamura yapılan zeytinlerin olgunlaşma süreleri de farklı olmaktadır. Tuz ile yapılan salamuralar bazen 1 ayda bazen 6 ayda ancak tüketilebilecek hale gelmektedir. Farklı zeytin çeşitlerini inceleyerek satın almak için Kasera sizleri bekliyor olacak. 

Markalar, birbirinden farklılık gösterecek şekilde zeytinleri hazırlamaktadır. Zeytinlerin tuz oranı her cinste farklılık göstermektedir. Salamura zeytin kurulumunda farklı yollar denenmektedir. Ev yapımı çeşitlerinde ise kaya tuzu kullanıldığı görülmektedir. Kaya tuzu ürün içindeki asidi engelleyerek ürünün erimesini engeller. Salamura yapılan ve lezzetlenen zeytin çok uzun süre bozulmadan saklanabilmektedir. Kaliteli ürünleri alarak hem lezzetli zeytin tüketmiş olursunuz hem de uzun süre bozulmadan ürünleri kullanabilirsiniz.

En Sevilen Zeytin Markaları

Ülkemizde birçok zeytin satılı yapa firma bulunmaktadır. Bu firmalar kaliteli zeytinleri ile tüketicilerin sofralarına ulaşmaktadır. En kaliteli zeytinlerin paketlenmesi ve satışını yapan firmalar tanınan firmalar arasında yer almaktadır. Her yörenin zeytinin özellikleri farklı olduğu için zeytin üretiminde de bu yörelerdeki firmalar ön plana çıkmaktadır. Böylece zeytin denildiğinde o bölge ile adı anılır olan markalara ulaşılabilir. Ülkemizde zeytin denilince akla gelen markalar şu şekilde sıralanabilir

 • Marmarabirlik 

 • Fora

 • Cem Zeytin 

 • Tariş

 • Zertum 

 • Komili 

 • Seleköy 

 • Öncü 

Bu markaları paket halinde zeytinleri bulunduğu gibi teneke ile de zeytin satışları bulunmaktadır. Marketlerde bu markalara ait çeşitli zeytinleri bulabilirsiniz. Kasera ile de bu markaların ürünlerine ulaşmanız mümkün olmaktadır. 

Zeytinin Faydaları

Yoğun olarak tüketilen zeytinin insan sağlığına çok büyük yararları bulunmaktadır. Zeytinin faydalarından bazıları şu şekilde sıralanabilir. 

 • E vitamini bakımından çok zengindir. Bu özelliği bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. 

 • Cildi nemlendirerek yaşlanmanın önüne geçilmektedir.

 • Zeytinin % 74’ü oleik asitten oluşmaktadır ve bu iltihaplarla savaşmayı sağlamaktadır.

 • Kanseri önlemektedir ve kansere karşı koruyuculuk sağlama özellikleri vardır

 • Kolesterolü düşürerek kalp, damar hastalıklarının önüne geçmektedir

 • Doymamış yağlar kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

 • A vitamini bulunduğu için katarakt gibi göz rahatsızlıklarının önüne geçer.

 • Zeytinin sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayarak kolon kanserini önlemede etkili olur.

 • İshal ve kabızlığa iyi gelir.

 • Kan dolaşımı üzerinde olumlu etkileri vardır.

Bütün bu özellikleri göz önünde bulundurularak zeytin tüketimine özen gösterilmeli.

Bütçenize göre Zeytin Fiyatları

Zeytin fiyatları zeytinlerin çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Farklı gramajlarda ve paketleme seçeneklerinde hazırlanarak satışa sunulmaktadır. Bu şekilde farklı ölçülerde satışa sunulması ile her bütçeye uygun seçenekler sunulmuş olmaktadır. Zeytinin kalitesi, işlenirken verilen emek zeytinin fiyatının belirlenmesinde etkili olmaktadır.

Zeytin kilo fiyatı olarak belirlenen kaplarda satışa sunulmaktadır. Bütçe ve ihtiyaca uygun olan fiyatlı zeytin seçilerek satın alınabilir. Bu fiyat seçenekleri sayesinde hem taze olarak tüketebilir hem de tadına doyamayacağınız bir lezzete ulaşabilirsiniz. Organik zeytin arayanlar bildikleri firmaların zeytinlerini satın alabilirler. Bu zeytinleri incelerek satın almak için Kasera sizleri bekliyor olacak. Uygun fiyat seçenekleri ve en kaliteli zeytinler için burayı ziyaret etmeniz uygun olacaktır. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR