ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Yumurta

Günlük yaşamımızda mutlaka tükettiğimiz ve sağlık açısından çok çok yararlı olan yumurta farklı şekillerde tüketilebilmektedir. Alışkanlıklarımız gereği özellikle kahvaltılarda tükettiğimiz yumurta yüksek protein içermektedir. Yumurtanın düzenli olarak tüketilmesi insanın zinde kalmasını ve kendisini enerjik hissetmesini sağlamaktadır. Yumurtanın içinde bulunan A, B6, B12, D ve E vitaminlerinin düzenli tüketilmesi durumunda vitamin eksikliği sorunları ortadan kalkacaktır. Özellikle gelişim çağındaki çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine olumlu katkı sağlayan yumurta kendine has lezzetiyle farklı damak tatlarına uygun olarak hazırlanmaktadır. Yüksek enerji sağlayan yiyeceklerden biri olan yumurtanın tüketilmesi ile hücrelerin yenilenmesine yardımcı olunarak kolesterol seviyesi düzenlemektedir.

Yumurtanın farklı şekillerde hazırlanması söz konusu olmaktadır. Tek başına haşlanarak veya omlet yapılarak tüketilebilen yumurta yemeklerin, pasta, böreklerin içine de konulabilmektedir. Yumurta denildiğinde akla ilk olarak tavuk yumurtası gelse de bıldırcın, kaz, ördek, hindi gibi hayvanların yumurtası da tüketilmektedir. Yumurta hem doyuruculuğu yüksek hem de uzun süre tok tutan bir gıda maddesi olarak günlük olarak mutlaka tüketilmesi gereken yiyecek maddelerinden biridir.

Yumurta Çeşitleri

Her yaştan insanın düzenli olarak tüketmesi gereken yumurtanın farklı çeşitleri bulunmaktadır. Her mevsimde ve her öğünde tüketilebilecek yumurta kişinin günlük enerjisini yüksek tutma konusunda destek olmaktadır. Yetişkinlerin ve çocukların düzenli olarak tüketeceği yumurtaların taze olarak ve sağlıklı paketlenmiş haliyle evlere alınması gerekmektedir. Satın aldığınız yumurtanın organik olması veya işletmeden gelmesi onun tadını etkileyecektir. Yumurtalar marketlerden alınan ve çeşitli işletmelerde paketlenerek satışa sunulan yumurtaların yanında organik yemlerle beslenen tavuklardan alınan yumurtalar olarak veya gezen tavuk yumurtası olarak farklı şekillerde satılmaktadır. 

Yumurta çeşitleri içerisinde en lezzetli olan gezen tavuk yumurtasıdır. Bu yumurtalar tavuğun doğal ortamında dışarıda bitkilerle beslenmesi sonucu oluşturduğu bir yumurta olduğu için çok daha lezzetli olmaktadır. Bunun yanında organik olarak satışa sunulan yine işletmelerde tavuklara organik yemlerin verilmesi ile ortaya çıkan organik yumurtalar da sağlıklı olarak nitelendirilebilir. Bu yumurtalara ulaşamayanlar mutlak marketten yumurtalarını alarak günlük olarak yumurta tüketmeye devam etmeli. Tavuk, hindi, bıldırcın, ördek, kaz gibi hayvanların yumurtaları da tüketilebilir. Farklı sayılarda paketler halinde yumurtalar satışa sunulmaktadır.

Organik Yumurta

Sağlıklı tavuklardan alınan ve içerisinde daha az kimyasal ve katkı maddesi bulunan yumurtalara organik yumurta denilmektedir. Organik yumurtanın ortaya çıkması için onu yumurtlayacak olan tavuğun bulunduğu ortamda kimyasal ve doğal olmayan hiçbir şey olmamalıdır. Tavuk ve yumurta işletmelerinde tavukların daha çabuk gelişmesi ve daha fazla yumurta vermesi için farklı ek yemler ve ilaçlar kullanılmaktadır. İşte bu ilaçlar ve kimyasal özelliği olan yemler yumurtanın tabi özelliğini kaybetmesine sebep oluyor. 

Yumurtanın organik olması için tavuklara antibiyotik verilmemesi ve geliştirici yemlerle beslenmemesi gerekmektedir. Doğal ortamda yaşayan ve sağlıklı ortamda yaşayan tavukların yumurtaları organik olmaktadır. Bu sebep bildiğiniz ve organik olduğundan emin olduğunuz yumurtaları satın alarak kendiniz ve aileniz tüketmeli.

Gezen Tavuk Yumurtası

Yumurta denildiğinde en çok tercih edilmesi gereken çeşitler arasında gezen tavuk yumurtası yer almaktadır. Bu yumurtaların diğer yumurtalara göre besin oranının çok çok yüksek olduğu bilinmektedir. Gezen tavuk yumurtası normal yumurtaya göre 1,5 kat daha fazla A vitamini, 3 kat daha fazla omega3, 3 kat daha fazla E vitamini, 7 kat daha fazla beta karoten, 1/3'ü kadar kolesterol içermektedir.  Bu sebeple besleyicilik oranı daha yüksek olan bu yumurtayı alıp tüketmek uygun olacaktır. Gezen tavuk yumurtalarını yumurtlayan tavuklar, geniş bir alanda rahatça gezip beslenen tavuklardır. Gezen tavuklar kısıtlı bir alanda büyümediği için mutlu tavuklar olarak bilinmektedir. Bu rahatlıkları onların yumurtalarının kalitesine ve tadına da yansımaktadır. Gezerek tabi ortamlardan beslenmeleri de hem tavukların hem de yumurtalarının daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. 

Yumurta Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Yumurta en çok tükettiğimiz gıdalar arasında yer almaktadır. Bu kadar yoğun tüketilen yumurtanın sağlıklı şekilde tüketilebilmesi için satın alınırken dikkat edilmesi gerekmektedir. Yumurta satın alırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Paket için kontrol edilerek kırık, çatlak ve kirli yumurtalar satın alınmamalıdır.

  • Açıkta satılan ve gerekli bilgilerine ulaşılamayan yumurtalar alınmamalı

  • Yumurtalar 5 dereceden daha düşük sıcaklıkta muhafaza edilmelidir.

  • Dışarıdan çeşitli kokular yumurtanın içine sineceği için satın aldığınız yerde derin kokuların olmamasına dikkat edilmeli

  • Kendi karton kabında saklanan ve üzerinde işletme ve ürün bilgilerinin bulunduğu yumurtalar satın alınmalı

  • Mümkün olduğu kadar taze yumurta alınıp tüketilmeli

  • Kabuk rengi gri yumurta bozulmuş yumurtadır satın alınmamalı

  • Yumurta kullanılmadan önce yıkanmalı daha önce su ile temas eden yumurta alınmamalı.

  • Son kullanma tarihi kontrol edilmeden yumurta alınmamalı.

 

Bu durumlar göz önünde bulundurularak yumurta almalısınız. Kaliteli ve özellikle organik ve gezen tavuk yumurtası için Kasera’yı tercih edebilirsiniz. 

 

Yumurta Fiyatları

Yumurta fiyatları belirlenirken birçok konu göz önünde bulundurulmaktadır. Fiyatların en etkili olduğu nokta yumurtanın hangi hayvana ait olduğudur. Tavuk, ördek, kaz, hindi, bıldırcın gibi farklı hayvanların yumurta fiyatları da farklı olmaktadır. Bunun yanında yumurtanın paket sayısı da fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır. 8’li 12’li ve 30’lu gibi farklı paket seçenekleriyle müşterilere sunulan yumurtaların fiyatları da bu sayıya göre değişmektedir. 

Yumurta fiyatlarının koli fiyatları ve tane fiyatları belli olduğu için çok düşük fiyata yumurta almak uygun değildir. Satın almak istediğiniz yumurtanın fiyatının ortalama bir fiyat olmasına dikkat edilmeli. Bunun yanında organik yumurtanın ve gezen tavuk yumurtasının fiyat seçenekleri diğer market yumurtalarına göre biraz daha fazla olmaktadır. Bu sebeple sağlıklı ve çok daha besleyici olan organik ve gezen tavuk yumurtası almaya çalışılması uygun olacaktır. 

Yumurta Nasıl Saklanır?

Yumurta saklama koşullarına dikkat edilmezse çok çabuk bozulabilir Bozulmuş bit yumurta da sağlık açısından uygun değildir. Bu sebeple öncelikle satın alırken yumurtanın uygun olup olmadığına bakılmalı. Ardından da yumurtanın satın aldıktan sonraki saklama koşullarının uygun hale getirilmesi sağlanmalı. Yumurta 5 derecenin altında bir sıcaklıkta saklanmalı. Oda sıcaklığında yumurta belli bir süre sona bozulmaya başlayacaktır. Bu sebeple mümkün olduğunca buzdolabında yumurtanın saklanması sağlanmalı. 

Yumurta Pişirme Araçları Nelerdir?

Yumurtayı klasik yöntemlerle pişirebilirsiniz. Bunun için bir kabın için su koyup güzelce yıkadığınız yumurtayı içine koyarak pişirebilirsiniz. Bunun yanında son yıllarda teknoloji destekli bazı cihazlar sayesinde yumurtanızı istediğiniz kıvamda pişirme lüksüne sahip olabilirsiniz. Yumurta pişirici cihaz olarak satılan bu cihazlar yumurtanızı az, orta ve çok gibi farklı özelliklere sahip olarak pişirmektedir.

Kahvaltıların Vazgeçilmez Yumurtaları: Kasera’da

Kahvaltılarda mutlaka tükettiğimiz yumurtanın güvenilir yerlerden alınmasına özen göstermek gerekmektedir. Kasera bu konuda sizlere yardımcı olmaktadır. Kaliteli ve sağlıklı yumurtaları güvenli saklama koşullarında sizlere ulaştırmaktadır. Yumurtayı satın aldıktan sonra onu uygun şekilde korumak size kalmıştır. Yumurta eve getirildikten sonra bir sepete konulmalı ve yumurtanın farklı kokuların sinmeyeceği bir noktada muhafaza edilmesi sağlanmalı. Yumurta önceden yıkanmamalı. Yıkandığında dış kısımdaki koruyucu tabaka yok olacağı için yumurta daha çabuk bozulacaktır. Yumurtanın kullanılacağı zaman yıkanıp hemen tüketilmesi uygundur. Yumurta kırıldıktan sonra ellerin güzelce yıkanmasına özen göstermek gerekmektedir. Yumurtanın üzerinde bulunan son kullanmak tarihine dikkat edilmesi de sağlıklı yumurta tüketimi adına çok önemlidir. 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR