ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Yerli Peynirler

Ülkemizde yoğun şekilde hayvancılık yapılmaktadır. Hayvancılığın ülkenin her noktasında yapılıyor olması bu bölgelere özel bazı ürünlerin ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur. Hayvancılık yapan yerlerde süt üretiminin yapılması ile peynir, tereyağı, yoğurt gibi ürünler de yapılmaktadır. Yerli peynirler sütlerin değerlendirilmesi ile yapılarak insanların tüketimine sunulmaktadır. Peynirlerin yapılış farklılıkları onun tadını etkilediği gibi coğrafyanın etkisi ile de farklı tatlar ortaya çıkmaktadır.

Ülkemizin her yöresinde farklı özelliklere sahip peynir çeşitleri bulunmaktadır. Bu peynir çeşitleri içerisindeki yağ oranına göre, içine eklenen çeşitli otlara göre, bekletildikleri ortama göre farklı isimlerle anılmaktadır. Bu peynirlerin her birinin tadı da adı da farklı olmaktadır.

Peynir

Peynir sütten üretilen bir yiyecek çeşididir. Sütün pıhtılaşması ile peynir yapılabilmektedir. Bu pıhtılaşma farklı şekillerde yapılmaktadır. Sütün tortu şeklini alması ile peynir altı suyu ayrılmaktadır. Üst kısımda kalan tortu şekli işlenerek farklı peynirlerin oluşması sağlanmaktadır. Peynirin tortu halini alması için farklı yöntemler kullanılmaktadır.  Bu yöntemlerden profesyonel alanda en çok kullanılan yöntem peynir mayasının kullanılmasıdır. Kaynatılıp dinlendirilen süte peynir mayası eklendikten sonra tortunun üst kısma toplanması ve peyniraltı suyu ile tamamen ayrılması gerekmektedir. Üst kısma toplanan kısım kesilerek alınır ve peynir yapılmak üzere sudan arındırılır.

Evde peynir yapmak isteyenler ise kaynatılan süte sirke veya limon katarak sütün kesilmesini sağlayabilirler. Peynir yapmak için oluşan üst kısım alınarak tülbente konularak suyunun çıkması için bir ağırlığı altına konulur. Böylece evde de peynir yapılması mümkün olabilir. Profesyonel olarak peynir üreten firmalar bu işleri el değmeden makine ortamında yapmaktadır.

Peynir Çeşitleri Nelerdir?

Farklı hayvanlardan elde edilen sütler işlenme şekillerine göre farklı tatlarda peynir olarak sofralarda yerini almaktadır. Peynirler ülkeden ülkeye, yöreden yöreye değişiklik göstermektedir. Bunun sebebi sütün sağıldığı hayvanların türünün farklı olması ve bu hayvanları yedikleri otların yörelere göre farklılık göstermesidir. Tabiki peynir çeşitlerinin oluşmasında en önemli etken peynirin yapılma yöntemi ve içine katılan otlardır. Ülkemizde en çok kullanılan peynir çeşitleri:

Gibi peynir çeşitleri ve yörelere özgü peynirler tüketilmektedir. İngiliz peynirlerinde cheddar, İtalyan peynirlerinden mozzarella ve parmesan, Hollanda peynirlerinden edam, Fransız peynirlerinden rokfor peyniri de sık tercih edilen ithal peynirlere örnek gösterilebilir.

Peynirin Faydaları Nelerdir?

Evlerde özellikle kahvaltıların vazgeçilmezlerinden biri olan peynirler aynı zamanda yemekleri lezzetlendirmek için de kullanılmaktadır. Bu peynirlerin her birinin insan bedeni için ayrı ayrı faydası bulunmaktadır. Peynirin düzenli olarak kullanılması beden için çok yararlıdır. Peynirin faydaları şu şekilde yapılabilir:

  • Peynirin protein değeri çok yüksektir bu sebeple vücudun protein ihtiyacını gidermektedir.

  • Peynir A, B1, B2, B6, B12, Folik asit ve ihtiva ettiği Tokoferol ile bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir.

  • Yüksek kalsiyum oranına sahip olan peynirin tüketilmesi ile dişlerimizi güçlenmekte ve özellikle kadınlarda kemik erimesinin önüne geçilmektedir.

  • Bağırsak mikro florasını dengelemektedir. Böylece zararlı mikro organizmaların barınmasını güçleştirir ve de sindirimi kolaylaştırır.

Peynirin bu faydalarının yanında farklı özelliklere sahip farklı peynir çeşitlerinin özel bazı faydalarının olduğu bilinmektedir. 

Peynir Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her konuda olduğu gibi peynir alırken ve tüketirken de bazı noktalar dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Peynirin kaliteli olup olmadığı ile ilgili olarak dikkatli olmakta fayda bulunmaktadır. Günlük beslenme zincirinin vazgeçilmez halkası olarak görülen ve kalsiyum deposu olarak bilinen peynir, hemen hemen her öğünde de tüketilmektedir.  Peynirler saklama koşullarından en çok etkilenen gıdaların başında yer almaktadır.  Peyniri satın alırken saklama koşullarına ve son tüketim tarihine dikkat etmeniz uygun olacaktır.

Peynir saklama koşullarına dikkat edilmemesi durumunda çabuk bozulabilecek bir gıda ürünüdür. Hazır peynir alırken buna dikkat edilmesinin yanında özellikle yöresel peynirlerin alındığı yerlerle ilgili de hijyen özelliklerine dikkat edilmeli. Ayrıca bu peynirlerin yeteri kadar kaynatılıp kaynatılmadığına da dikkat edilmesi uygun olacaktır. Alışveriş yaparken bu noktalara dikkat ederek sağlıklı ve iyi peyniri almanız mümkün olacaktır.

Peynir Fiyatları

Ülkemizde her türlü peynir çeşidine ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu peynirler üretim aşamasındaki tabi tutuldukları işlemlere göre farklı fiyat seçeenkleri ile sunulmaktadır. Beyaz peynirin tam yağlı fiyatı ile yarım yağlı fiyatı farklı olmaktadır. Bunun yanında kaşar peyniri ile eski kaşarın kilo fiyatı da farklılık göstermektedir. Peynirin fiyatının belirlenmesinde ilk olarak peynirin yapıldığı süt etkili olmaktadır. Ardından peynirin için katılanlar, peynirin bekletildiği veya içine konulduğu malzemeler, bekleme süresi gibi noktalar peynir fiyatlarının belirlenmesinde etkili olmaktadır. Çok ucuz olarak satıla peynirler konusunda dikkatli olmakta fayda bulunmaktadır.

En Uygun Fiyatlarda Peynir satın Al

Peynir satın almak için öncelikle peyniri nasıl tüketeceğinize bakmanızda fayda bulunmaktadır. Peynirin fiyat seçenekleri aynı peynir türü için yakın fiyat yelpazesinde sunulmaktadır. Bu sebeple satın alacağınız peynirin türünü belirledikten sonra bu peynirin satış fiyatı ile ilgili araştırma yaparak en uygun fiyatlı peyniri satın alabilirsiniz. Böylece kaliteli ama hijyen şartlarına uygun olarak üretilmiş peyniri satın alabilirsiniz. 

Her Damak Tadına Uygun Peynirler Nasıl Seçilir?

Peynir çeşitleri birbirinden farklı tatlara ve farklı fiyat seçeneklerine sahip bulunmaktadır. Peynirlerin seçiminde damak tadına hgöre seçimin yapılması çok önemlidir. Herkes beyaz peynir yiyeybilir ama herkes küflü peynir yemeyebilir. Bunun sebebi küflü peynirin tadının biraz daha ağır olması ve bu peyniri sevenlerin küflü peyniri özel olarak satın almasıdır. Her damak tadına uygun olan peynirlerin satın alınabilmesi için bu peynirlerin özelliklerinin bilinmesi gerekmektedir.

Kahvaltılık Peynirler Nelerdir?

Kahvaltının vazgeçilmezi olan peynirin seçiminde birçok peynir seçeneğinin bulunduğunu unutmamak gerekmektedir. Kahvaltılık peynir olarak üretilen ve her damak tadına hitap edecek olan peynirler şu şekilde sıralanabilir:

Hellim Peyniri

Hellim peyniri Kıbrıs’a ait bir peynir çeşididir. Bu peynir yarı-sert özellikte bir beyaz peynir çeşidi olarak bilinmektedir. Geleneksel olarak çiğ koyun ve keçi sütünden veya ikisinin karışımından yapılmaktadır.

Ezine Peyniri 

Ezine peyniri, keçi, inek ve koyun sütlerinden üretilmektedir. Bu peynirin en önemli özelliği tam yağlı olması ve salamura peynir olarak tüketilmesidir.

Erzincan Tulum Peyniri

Yılın belli dönemlerinde bu peynirin yapılması gerekmektedir. Yılın 5.ve 6. Ayında bu peynirin yapımına başlanmaktadır. 9.ayda ise bu peynirin yapımı tamamlanmaktadır. Erzincan tulum peyniri Erzincan yaylalarında otlayan hayvanların yediği çok çeşitli bitkiler sayesinde özel bir tada sahiptir.

Ezine Koyun Peyniri

Ezine koyun peyniri, koyun sütünden üretilmektedir. Koyun sütü diğer sütlere oranla daha yağlı olup daha kıvamlıdır. Ayrıca bu peynir daha sarımsı bir renge sahiptir.

Dil Peyniri

Dil peyniri Kars ve Erzurum yöresinin meşhur peynirleri arasında bulunmaktadır. Tam yağlı inek sütünden elde edilen bu peynir, lifli bir yapıya sahiptir. 

Eski Kaşar

Eski kaşar, taze kaşara göre olgunlaşma süresi fazla olduğundan besin değeri olarak da daha yüksek bir peynirdir. Eski kaşar tat olarak ayırt edilebilmektedir.

Trakya Kaşarı

Koyun ve inek sütünün karıştırılması ile elde edilen bir çeşit kaşardır. Dış kısmı sert olan bu peynirin için yumuşaktır.

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR