ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Meze Hakkında

Türk mutfağına Orta Doğu ve Balkanlardan gelen meze kültürü tüm dünyada bilinmektedir. Farklı damaklara hitap edecek şekilde yapılan mezeler ülkemizin yöresel yemekleri ile bir araya geldiğinde çok zengin sofralar oluşmasını sağlamıştır.  Türk ve Doğu Akdeniz mutfağının vazgeçilmezi olan mezeler nadide yemekler arasında yer almaktadır.  Pek çok farklı çeşidi olan mezelerin farklı damak tatlarına hitap etmesi mümkün olmaktadır. Mezeler genellikle soğuk olarak servis edilmektedir. Mezelerde ama karın doyurmak değildir. Ağıza farklı lezzetler sunulurken aynı zamanda iştahın açılması da sağlanmaktadır. 

Mezeler yemeklerin öncesinde veya yemeklerle birlikte sunulmaktadır. Her yemeğin yanına yakışacak meze çeşidi bulmak çok kolay olmaktadır. Çok farklı malzemelerle meze yapılabilmesi bu yemeklerin her sofrada yer almasını sağlamaktadır. Aparatif olarak sunumu yapılan mezeler peynir, yoğurt, salam gibi malzemelerle yapılabilmektedir.  Ezmeler son yıllarda en çok kullanılan meze çeşitleri arasında yer almaktadır.

Meze Çeşitleri Nelerdir?

Mezeler insanların damak tadına uygun olarak hazırlanabilecek çok geniş seçeneklerin bulunduğu ürün çeşitleridir. Mezelerin yapımında kullanılan malzemeler farklılık göstermektedir. Bir gıda maddesini sevemeyen başka bir ürün ile meze yapabilmektedir. Bu sebeple herkese uygun bir meze çeşidi mutlaka vardır. Acı, ekşi, tuzlu ve tatlı olarak her türden mezenin hazırlanması sağlanabilir. Mezelerin çok çeşitli olması oluşturulan ürünlerin çeşitliliğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca mezelere kullanılan malzemelere göre de ad verilmektedir. 

Ülkemizin farklı yörelerinde yemeklerin yanında sunulan mezelerin farklı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Artık bu farklı yörelerdeki mezeleri tatmak için oralara gitmeye gerek kalmamaktadır. Bu mezelere bulunduğunuz şehirde meze yaparak satan şarküterilerden ulaşabilirsiniz. Bu mezeleri yapıldığı yöredeki lezzeti ile tüketebilirsiniz. Kasera işte bu farklı yörelere uygun mezeleri sizlere sunmaktadır. 

Yemeklerin Yanında Kullanılan Mezeler

Yöresel lezzetler ülkemizde çok çeşitlilik göstermektedir. Bu çeşitlilik yemeklerin yanında sunulan mezelere de yansımıştır. Her bir yöreye ait yemek çeşitleri ile uyumlu olan mezeler yapılarak sofralar çok zengin hale getirilmektedir. Ege Bölgesi’nin mezelerindeki lezzet ile Güneydoğu’daki mezelerin lezzetinde mutlaka fark bulunmaktadır.  Yemeklerin yanına konulan bir mezelerin yemeklerle uyumlu olmasına özen gösterilmektedir.

Yapılan mezelerin masaya yerleştirilmesi kişi sayısına göre yapılmaktadır. Mezeler ortaya konulan yiyeceklerdir. Kişilere tek tek servis yapılmaz ortadan herkes istediği kadar alabilir. Mezelerin soğuk yiyecekler olması sebebiyle önce sıcaklar tüketilir ardından mezelere geçilir. Farklı meze tariflerine ulaşarak deneyebilirsiniz. Kendiniz yapamayacaksınız yapmanız gereken Kasera ile iletişime geçerek burada satışa sunulan mezelerden satın almanız olacaktır. 

En Çok Tercih Edilen Mezeler

Ülkemizde farklı yörelere göre meze çeşitleri değişiklik gösterse de bu mezeler artık her yerde ve her sofrada yer almaya başladı. Ülkemizde en çok tüketilen mezeler arasında acuka, haydari, ezme, şakşuka, çiğ köfte ve Arnavut ciğeri gibi mezeler bulunmaktadır. Bu mezelerin acılı ve acısız şekilde yapılması mümkün olacaktır. Bu mezelerin bazıları yemeklerde kullanılırken bazıları kahvaltılık olarak tüketilmektedir. Yemeğinize eşlik edebilecek mezeler ile zengin ve lezzetli sofralar hazırlayabilirsiniz. Meze olarak tüketebileceğiniz ürünler arasında özel soslar, cevizli ezmeler, yöresel çemenler yemeklerin yanında ve kahvaltılarda tüketilebilir. Yepyeni tatlara ulaşmak ve bu tatları sofralarınızda bulundurmak için Kasera’yı ziyarete gidebilirsiniz. Burada bulunan Türkiye’nin en çok tüketilen mezeleri arasında şunlar yer almaktadır:

Zeytinyağlı Soğuk Mezeler

Soğuk meze olarak tarifi verilen mezeler genellikle zeytinyağlı mezelerdir. Bu mezelerde zeytinyağının tadını alabilirsiniz. Bekletilip soğuk olarak tüketilen bu mezelerin sayısı oldukça fazladır. Yoğurtlu biber mezesi, kuru cacık, patlıcan tarator, enginar ezmesi, zeytinyağlı barbunya pilaki, zeytinyağlı bakla fava gibi birçok meze soğuk ve zeytinyağlı mezeler arasında yer almaktadır.

Yoğurtsuz Mezeler

Mezeler çoğunlukla içine yoğurt konularak yapılmaktadır. Bu mezelerin içerisinde yoğurt bulunmamaktadır. Muhammara, radika salatası, acuka, patlıcan salatası, zeytinyağlı fava, deniz börülcesi, humus gibi mezeler içine yoğurt konulmadan yapılan mezeler arasında sayılabilir

Şakşuka

Patlıcanla yapılan ve çok tüketilen mezeler arasında yer alan şakşuka için öncelikle patlıcan, biber, patates, kabak, kapya biber tek tek yağda kızartılır. Ardından domates, sarımsak, zeytinyağı, tuz karabiber ile sos hazırlandıktan sonra kızartılmış sebzeler ve sos karıştırılarak servis tabağına alınır. Bu meze yemeklerde çok sık yer alan bir meze çeşididir.

Haydari

Yoğurtla yapılan bir mezedir. Haydari için gerekli olan malzemeler süzme yoğurt, dereotu, nane, beyaz peynir, sarımsak, tereyağı kullanılarak yapılmaktadır. Haydarinin içine ceviz veya patlıcan ekleyenler de bulunmaktadır. Ayrıca Haydaride dereotu yerine maydanoz kullanılabilmektedir. 

Kasera Meze Ürünleri

Evde yapılmış gibi lezzetli mezeler yemek isterseniz bunun için alanında uzman bir yeri tercih etmelisiniz. Kasera bu konuda çok kaliteli mezeleri sizlere sunmaktadır. Burada bulunan ada meze, acılı eze, rus salatası, karamelize köz patlıcan, zeytinyağlı yaprak sarma, etli yaprak sarma, içli köfte, şakşuka gibi ürünleri bulabilirsiniz. Oldukça lezzetli ve bol malzemesi mezelerden tatmak veya satın almak için Kasera’yı ziyaret edebilirsiniz. Böylece aradığınız lezzetli mezeleri tatmış olacaksınız.  

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR