Bütçe Dostu İçecekler Kasera'da

İnsanlar sıcak ve soğuk olmak üzere gün içerisinde birçok içeceği tüketmektedir. İçecekler kahvaltıda, aralarda ve yemeklerin yanında tüketilebilmektedir. Bu içecekler kişilerin zevkine göre değişmektedir. Bazıları çay içmeyi severken bazıları içecek konusunda sadece kahveyi tercih etmektedir. İçeceklerin yemeklerin yanında tüketilmesi de söz konusu olmaktadır. Bu içecekler genellikle soğuk olarak sunulan içecekler olmaktadır. Yemeklerle gazlı, gazsız, şerbet türü içeceklerin tercihe göre tüketilmesi mümkündür. 

Çay ve kahveyi sevenler satın aldıkları ürünlerin kaliteli olmasına dikkat ederler. Özellikle kahve sevenler kahvenin kokusuna içindeki kahve çekirdeklerinin oranına kadar birçok şeye dikkat ederler.  Bu sebeple içecek konusu insanlar için özel tercih meselesi olarak görülmektedir. Kişiye özel içecek seçimi ile birçok içecek en çok tüketilen içecekler arasına girmiştir. Filtre kahve son yıllarda çok tercih edilen ve özel olarak yapılan bir kahve çeşididir. Bu kahveler artık her yerde satılmaya başlamıştır. Bunun yanında özel kahve makinelerinde yapılan kahve çeşitleri de artık insanların malzemelerini alıp evde yapabildikleri kahveler arasına yer almaktadır. Kasera’da çay ve kahve tutkunları için özel seçenekler sunulmaktadır. Uygun fiyat seçenekleri ile bu içeceklere ulaşbilirsiniz. 

Sıcak İçecekler Nelerdir? 

Sıcak içecekler her mevsim tercih edilen çay ve kahveye ek olarak özellikle kış aylarında çokça yapılan içecekler olarak bilinmektedir. Çay ve kahvenin gün içerisinde tüketilmesi alışkanlık haline gelmiş olsa da bu içeceklere ek olarak sıcak içecek çeşitleri bulunmaktadır. Genellikle sağlıklı içecekler olarak değerlendirebileceğimiz sıcak içecekler arasında bitki çayları ilk sırada yer almaktadır. Bunların yanında sıcak çikolata, salep de evde hazırlanabilecek insanın içini ısıtacak lezzetler arasında yer almaktadır. 

Poşet çay olarak satışı yapılan bitki çaylarının yanında kendi elinizle evde çok lezzetli ve sağlıklı bitki çayları da yapabilirsiniz. Ihlamur, ada çayı, zencefil, kuşburnu, lavanta, nane-limon gibi çaylar demlenerek veya tarife göre kaynatılarak tüketilebilir. Bu çayları hem lezzetli oldukları için hem de kış aylarında bünyenizi güçlü tutmak için demleyebilirsiniz. Kahve çay konusunda ise bu içecekleri sıcak sıcak tüketebilirsiniz. Kahve makinesi ile farklı lezzetler oluşturabilirsiniz. 

Soğuk İçecek Çeşitleri Nelerdir? 

Bunaltıcı havalardan kurtulmak ve ferahlamak isteyenler için farklı şekillerde hazırlanan çok çeşitli soğuk içecekler bulunmaktadır. Milkshake'den smoothie'ye, soğuk kahveden meyve hoşaflarına en lezzetli soğuk içecekler için tariflere bakabilirsiniz. Soğuk içecekler özellikle yaz aylarında tüketilse de ramazan aylarında sofraların vazgeçilmezleri olarak da bilinirler. Soğuk içecekler hazır olarak satışa sunulanlar ve evde yapılanlar olmak üzere gruplandırılabilir. Bu içecekler arasında gazlı içecekler özellikle hazır içecekler arasında yer almaktadır. Gazlı içecekler sağlık açısından çok tavsiye edilmemekle birlikte en çok tüketilen içecekler arasında da yer almaktadır.

Soğuk içecekler sütlü, meyveli şekilde hazırlanabilir. Ayrıca çeşitli bitki aromaları ile de soğuk içecek yapmak mümkün olmaktadır. Hoşaflar, şerbetler, limonatalar bu soğuk içecekler arasında yer almaktadır. Reyhan şerbeti, gül şerbeti, demirhindi şerbeti, karışık meyve suları soğuk olarak tüketilen içecekler arasında yer almaktadır. Soğuk kahve, buzlu çay gibi yeni tatlara da ulaşabilirsiniz.

Yaz Ayları için Ferahlatıcı Soğuk İçecekler 

Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklıklarında sıvı ihtiyacının karşılanması için sağlıklı içeceklere tüketilebilir. Serinlemek ve yazın daha da artan sıvı ihtiyacımızı karşılamak adına tercih edilen bazı asitli, gazlı ve kremalı içecekler sağlık açısından insanları tehdit edebiliyor. Bir taraftan serinlemek diğer taraftan da sağlıklı olmak için birçok sağlıklı soğuk içecek hazırlanabilir. İçine çok fazla şeker koymadan ama buz gibi içecekler sıcak havalarda sizin için kurtarıcı olabilir. Özellikle meyvelerden yapılan bu içecekler içine konulan buz parçaları ile çok sağlıklı soğuk içecek haline gelmektedir. Bunun yanında dolapta tüketilmeye hazır limonata, şerbet, meyve suyu, komposto da soğuk içecek olarak her an tüketilebilmektedir. Buzlu kahve, milkshake, dalgona kahvesi, smoothie gibi yeni tatlar da özellikle gençler tarafından çokça tüketilmektedir.

Kış Aylarına Özel Sıcak İçecekler 

Havalar soğumaya başladığında insanlar gün içerisinde kendilerine sıcak içecekler yaparak içlerini sıcak tutup hastalanmamaya çalışmaktadır. Bu soğuk kış aylarında tüketilebilecek sıcak içecek seçeneklerinde ilk iki sırayı çay ve kahve almaktadır. Ardından kış aylarının hastalık ayı olması sebebiyle bu aylarda bünyeyi güçlü tutmak adına bazı özel sıcak içecekler de hazırlanabilir. Bu içecekler arasında salep, sıcak çikolata, ıhlamur, bitki çayı, boza, cappucino yer almaktadır. 

Sıcak içecekler özellikle öğünlerin dışında bitki çayı olarak tüketilebilir. Sıcak ve yanında limonla çok sağlıklı olabilecek bu içecekler aynı zamanda lezzetli içeceklerdir. Sıcak ve sağlıklı olmaları bu içecek türlerinin en önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Özellikle salep ve boza konusunda çok iyi bildiğiniz mekanların lezzetlerini tercih edebilirsiniz. 

İçecekler Nasıl Sınıflandırılır? 

İçeceklerin sınıflandırılmasında çok farklı kriterler göz önünde bulundurulabilir. Bu konu özellikle bir ders konusu olarak işlenebileceği gibi günlük yaşamda tükettiğimiz içeceklere bakarak sınıflandırma yapabiliriz. Öncelikle içecekler alkollü ve alkolsüz olarak sınıflandırılmaktadır. Bu içecekler sıcak ve soğuk içecekler olarak ayrıca değerlendirilebilir. Soğuk içecekler gazlı ve gazsız içecekler olarak ayrılabilir. 

İçeceklerin sınıflandırılmasında en önemli sınıflandırma sıcak ve soğuk olarak sınıflandırmadır. Bu sınıflandırma gün içerisinde tüketebileceğimiz çeşitler olarak da kolaylık sağlamaktadır. Kahvaltıda içilenler, yemeklerin yanında içilenler ve ara öğünlerde tüketilen içecekler sıcak soğuk farklı şekillerde seçilebilmektedir.

İçecekler Nasıl Soğuk Tutulur? 

İçeceklerinizi yaz aylarında soğuk tüketmeyi seviyorsanız bunun için farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Öncelikle evde içeceklerinizi tüketecekseniz buzdolabında bulundurmanız yeterli olacaktır. Yaz aylarında daha soğuk içecek arayanlar hazırladıkları buzları içeceğin içine bırakarak daha da soğumasını sağlayabilirler. Dolap içerisinde ise içeceklerinizin kapağını sıkıca kapatarak içeceklerinize kokuların sinmesinin önüne geçebilirsiniz. Soğuk içecekleri evde değil piknikte, kampta tüketecekseniz bunun için farklı yöntemler düşünmesini gerekecektir.

Soğuk içecekleriniz donup açıldığında yapısını kaybetmeyecekse dondurarak içeceklerinizi götürebilirsiniz. Bunun yanında büyük buz kalıpları hazırlayıp içeceklerinizi onların arasına koyabilirsiniz. Küçük buz kütleleri hazırlayarak içeceğiniz zaman içine koyarak içeceğinizi soğuk olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz ortamda akan su varsa suyu içine kapağını sıkıca kapatarak koymanız onun soğumasına yardımcı olacaktır. Son yıllarda özellikle araç tipi dondurucular yiyecek ve içeceklerinizin uzun süre soğuk kalmasına yardımcı olacaktır.

 İçecekler Nasıl Saklanır?

İçecekler insanların vücutları için gerekli olan sıvıları en sağlıklı şekilde alabilmeleri için gereklidir. İçecekler sıcak ve soğuk olarak tüketilmektedir. Sıcak içecekler anında yapılarak tüketilmektedir. Bu içeceklerin yapıldığı malzemelerin bozulmamış olması lezzetli bir çay, kahve veya bitki çayları için yeterli olmaktadır. Nemli olmayan bir ortamda bu ürünlerin saklanması kış aylarında sıcak içeceklerinizi sağlıklı bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

İçecekler arasında yer alan soğuk içeceklerin yapılması ve korunması biraz daha zahmetli olmaktadır. Hazırlanan içeceğin soğuma aşamasında dolaba konulması veya içine buz hazırlanması gerekmektedir. Bütün bunların yapılması sırasında dondurucu veya buzdolabı kullanılmak zorundadır. İşte soğuk içecekleri hazırlayıp dolapta saklamak için içeceğin kapalı bir kutu içinde dolaba yerleştirilmesi uygun olacaktır Böylece içeceğiniz dolap içerisindeki kokulardan korunmuş olacaktır. Aynı şekilde dondurucuda yapılan buzlar konusunda da dikkat davranmakta fayda vardır. Hazır olarak alıp tüketeceğiniz içecekleri de açtıktan sonra kısa süre içinde tüketmek uygun olacaktır. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR